Ks. Bp Wiktor Skworc dnia 11 grudnia 2005 r. konsekrując ołtarz w kościele w Zgłobicach, dokonał równocześnie wmurowania relikwii bł. Karoliny. W tym dniu również, młodzież która przyjęła sakrament bierzmowania złożyła w darze feretron z wizerunkiem błogosławionej.

Bł. Karolina Kózka ur. 2 sierpnia 1898 we wsi Wał-Ruda. Naukę w szkole rozpoczęła w 1906 r. Była wzorową uczennicą. Czytała Pismo św., żywoty świętych, książki i czasopisma religijne. W pracy niestrudzona. Wrażliwa na cierpienia drugich. Wrażliwa na wszelką dwuznaczność w mowie i zachowaniu. Nie pozwalała na rozmowy nieprzyzwoite, niestosowne słowa czy żarty. Apostolska działalność Karoliny uzewnętrzniała się w znacznej mierze w działalności grup parafialnych. Proboszcz Zabawy, ks. Władysław Mendrala, zapewniał, że Karolina była mu prawą ręką w organizowaniu życia parafialnego. 18 września 1914 r. została zamordowana w lesie przez rosyjskiego żołnierza. Jej ciało odnaleziono dopiero 4 grudnia. W parafii panowało głębokie przekonanie o świętości życia Karoliny i o tym, że życie swe złożyła w heroicznej obronie czystości. Dnia 10 czerwca 1987 r. podczas Mszy św. na tarnowskich Błoniach, Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Karolinę Kózke - błogosławioną.

Dodane przez zaklik dnia maj 09 2007 19:22:024189 Czytań - Drukuj