--==Parafia Św. Brata Alberta w Zgłobicach==--
Struktury duszpasterskie
Dane teleadresowe, Kancelaria parafialna
Ośrodek Wsparcia Dziennego
Duszpasterze
Osoby świeckie
Rodacy
Życie religijne
Nabożeństwa
Liturgicza Służba Ołtarza
Dziewczęca Służba Maryjna
Grupa Apostolska
Róże Różańcowe
Rodzina Radia Maryja
Pielgrzymki
Scholka parafialna
Budynki i uposażenie
Tymczasowa kaplica
Kościół
Plebania
Kapliczki i krzyże
Cmentarz
Kapliczki i krzyże
Kapliczki i krzyże zostały ułożone wg dat zbudowania, od najstarszej do najmłodszej (u góry).

17. W Zgłobicach przy ul. Słonecznej 30, na posesji Pani Emilii Kawula znajduje się kapliczka Matki Bożej. Zbudował ją syn Panii Emilii - Michał Kawula w 2007 r. Kapliczka jest niewysoka, zbudowana z kamieni ciosanych, we wnęce znajduje się Figurka Matki Bożej, która jest osłonięta szybą. Ustawiona jest dość nietypowo, bo obok chodnika w stronę domu, tak aby wychodzący mogli polecić się opiece Matce Bożej.

16. Krzyż na rozwidleniu dróg: Zgłobickiej i Słonecznej

15. Kapliczka przy ul. Słonecznej.

14. W Zgłobicach przy ul. Długiej 76, na posesji Państwa Jana i Marii Szeliga znajduje się kapliczka Matki Bożej. Zbudowali ją w 2004 r. Przyczyną jej zbudowania jest wdzięczność Matce Bożej za opiekę nad Rodziną. Cokół zrobiony jest z betonu i pokryty granitem.

13. W Zgłobicach przy ul. Topolowej 65, na posesji Państwa Józefa i Zofii Niedźwiedzkich, znajduje się kapliczka Matki Bożej. Na betonowym postumencie znajduje się figurka Matki Bożej, osłonięta konstrukcją stalową, przeszkloną wokół. Zbudowana w 2002 r. W tym samym roku została poświęcona.

12. W Zgłobicach na ul. Słonecznej 33, na posesji Pana Aleksandra Grzywy, znajduje się kapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rodzice Pana Aleksandra umieścili kiedyś na lipie małą figurkę, która z czasem uległa zniszczeniu, dlatego postanowił zbudować nową murowaną. Własnymi siłami i według własnego pomysłu w 2001 r. zbudował postument na którym umieścił figurę Chrystusa, która jest osłonięta przed niepogodą stalowo szklaną konstrukcją. Postument jest otynkowany. Figura Chrystusa jest zrobiona z tworzywa sztucznego, zakupiona w Tarnowie.

11. W Zgłobicach przy ul. Rzemieślniczej (obok apteki) na posesji Pana Bartosza Łaśko znajduje się kapliczka z figurą Jezusa Frasobliwego. Zbudował ją Pan Władysław Łaśko (dziadek Bartosza) w 2000 r. Zbudowana jest z cegły, otynkowana. Figura Pana Jezusa została wyrzeźbiona w drewnie przez Pana Stanisława Socha w Faściszowej koło Zakliczyna.

10. Drugi krzyż przy kościele, 1998 r.

9. W Zgłobicach przy ul. Leśna 4, na posesji Pani Zofia Pach, znajduje się kapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowana została w 1997 r. z kamieni. Przeniesiona w miejsce obok i odnawiana w 2005 r. Na kapliczce widnieje tabliczka z napisem: „Serce Najświętsze Tobie Niebo całe, składa Uwielbienia, Niechaj Twym ołtarzem będzie wszelka Ziemia R.P. 1997”

8. W Koszycach Małych na ul. Wolskiej 149, na posesji Państwa Małgorzaty i Grzegorza Strzesak znajduje się kapliczka Matki Bożej. Zbudowali ją w 1992 r. Pani Elżbieta i Zygmunt Poremba (rodzice Pani Małgorzaty). Na betonowym postumencie znajduje się gipsowa figurka Matki Bożej, osłonięta konstrukcją stalową, przeszkloną wokół. W tym samym roku została poświęcona. Kapliczkę odnawiano ostatnio w 2007 r.

7. W Zgłobicach przy ul. Słonecznej 14, na posesji Pani Stanisławy Słowik, znajduje się kapliczka Matki Bożej. Fundowała ją Pani Stanisława w 1992 r. w dowód wdzięczności Matce Bożej i z prośba o dalszą opiekę. W tym samym roku została poświęcona. Zbudowana jest z cegły, otynkowana. Ostatnio remontowana w 1999 r.

6. Pierwszy krzyż koło kościoła

5. W Koszycach Małych przy ul. Wolskiej 169, na posesji Pana Romana Jachyma, znajduje się kapliczka Matki Bożej. Zbudował ją Pan Roman w 1980 r. jako podziękowanie za kapłaństwo swojego syna ks. Stanisława Jachyma (wyświęcony w 1978 r.). W tym samym roku została poświęcona. Kapliczka zbudowana jest w całości z kamieni. Figurka MB została przywieziona z Kalwarii Zebrzydowskiej.

4. W Zgłobicach przy ul. Topolowej 2, na posesji Pani Anna Bułat znajduje się krzyż z metalowym wizerunkiem Chrystusa. Ufundowany został przez Rodzinę Bułatów w miejscu starszego. Przypuszczalną datą jego powstania jest 1960 r. Odnowiony ostatnio w 2002 r.

3. Kapliczka przy ul. Okrężnej.

2. W Zgłobicach przy ul. Słonecznej 42a, Jolanty i Pawła Tyka, znajduje się kapliczka z krzyżem. Na kamiennym postumencie znajduje się żeliwny krzyż z krucyfiksem. Na cokole u dołu widnieje napis: „Fundatorowie Wojciech i Agnieszka Tadlowie 1916 r.” i powyżej drugi napis: „Któryś cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami”. Odnowiona ostatnio w 2006 r.

1. W Zgłobicach przy ul. Krakowskiej (obok szkoły) znajduje się kapliczka Matki Bożej. Na kamiennym cokole widnieje napis: „Panno Łaskawa módl się za nami” i poniżej data” „1897”. Figurka Matki Bożej osłonięta jest metalowym daszkiem. Ostatnio remontowana była w związku z przebudową i poszerzeniem drogi międzynarodowej A4 i przesunięta.

Informacje zebrali: Tomasz Lasota i Mariusz Grzywa.

Dodane przez zaklik dnia maj 09 2007 19:31:0319429 Czytań - Drukuj
Historia
Zgłobice
Parafia Zbylitowska Góra
Parafia Zgłobice
Święci
Św. Brat Albert
Bł. Karolina Kózka
Dobre strony
Dobre strony
Nawigacja
Szukaj
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Created by Z@KLIK Copyright © 2007