Kapliczki i krzyże zostały ułożone wg dat zbudowania, od najstarszej do najmłodszej (u góry).

17. W Zgłobicach przy ul. Słonecznej 30, na posesji Pani Emilii Kawula znajduje się kapliczka Matki Bożej. Zbudował ją syn Panii Emilii - Michał Kawula w 2007 r. Kapliczka jest niewysoka, zbudowana z kamieni ciosanych, we wnęce znajduje się Figurka Matki Bożej, która jest osłonięta szybą. Ustawiona jest dość nietypowo, bo obok chodnika w stronę domu, tak aby wychodzący mogli polecić się opiece Matce Bożej.

16. Krzyż na rozwidleniu dróg: Zgłobickiej i Słonecznej

15. Kapliczka przy ul. Słonecznej.

14. W Zgłobicach przy ul. Długiej 76, na posesji Państwa Jana i Marii Szeliga znajduje się kapliczka Matki Bożej. Zbudowali ją w 2004 r. Przyczyną jej zbudowania jest wdzięczność Matce Bożej za opiekę nad Rodziną. Cokół zrobiony jest z betonu i pokryty granitem.

13. W Zgłobicach przy ul. Topolowej 65, na posesji Państwa Józefa i Zofii Niedźwiedzkich, znajduje się kapliczka Matki Bożej. Na betonowym postumencie znajduje się figurka Matki Bożej, osłonięta konstrukcją stalową, przeszkloną wokół. Zbudowana w 2002 r. W tym samym roku została poświęcona.

12. W Zgłobicach na ul. Słonecznej 33, na posesji Pana Aleksandra Grzywy, znajduje się kapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rodzice Pana Aleksandra umieścili kiedyś na lipie małą figurkę, która z czasem uległa zniszczeniu, dlatego postanowił zbudować nową murowaną. Własnymi siłami i według własnego pomysłu w 2001 r. zbudował postument na którym umieścił figurę Chrystusa, która jest osłonięta przed niepogodą stalowo szklaną konstrukcją. Postument jest otynkowany. Figura Chrystusa jest zrobiona z tworzywa sztucznego, zakupiona w Tarnowie.

11. W Zgłobicach przy ul. Rzemieślniczej (obok apteki) na posesji Pana Bartosza Łaśko znajduje się kapliczka z figurą Jezusa Frasobliwego. Zbudował ją Pan Władysław Łaśko (dziadek Bartosza) w 2000 r. Zbudowana jest z cegły, otynkowana. Figura Pana Jezusa została wyrzeźbiona w drewnie przez Pana Stanisława Socha w Faściszowej koło Zakliczyna.

10. Drugi krzyż przy kościele, 1998 r.

9. W Zgłobicach przy ul. Leśna 4, na posesji Pani Zofia Pach, znajduje się kapliczka z figurą Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowana została w 1997 r. z kamieni. Przeniesiona w miejsce obok i odnawiana w 2005 r. Na kapliczce widnieje tabliczka z napisem: „Serce Najświętsze Tobie Niebo całe, składa Uwielbienia, Niechaj Twym ołtarzem będzie wszelka Ziemia R.P. 1997”

8. W Koszycach Małych na ul. Wolskiej 149, na posesji Państwa Małgorzaty i Grzegorza Strzesak znajduje się kapliczka Matki Bożej. Zbudowali ją w 1992 r. Pani Elżbieta i Zygmunt Poremba (rodzice Pani Małgorzaty). Na betonowym postumencie znajduje się gipsowa figurka Matki Bożej, osłonięta konstrukcją stalową, przeszkloną wokół. W tym samym roku została poświęcona. Kapliczkę odnawiano ostatnio w 2007 r.

7. W Zgłobicach przy ul. Słonecznej 14, na posesji Pani Stanisławy Słowik, znajduje się kapliczka Matki Bożej. Fundowała ją Pani Stanisława w 1992 r. w dowód wdzięczności Matce Bożej i z prośba o dalszą opiekę. W tym samym roku została poświęcona. Zbudowana jest z cegły, otynkowana. Ostatnio remontowana w 1999 r.

6. Pierwszy krzyż koło kościoła

5. W Koszycach Małych przy ul. Wolskiej 169, na posesji Pana Romana Jachyma, znajduje się kapliczka Matki Bożej. Zbudował ją Pan Roman w 1980 r. jako podziękowanie za kapłaństwo swojego syna ks. Stanisława Jachyma (wyświęcony w 1978 r.). W tym samym roku została poświęcona. Kapliczka zbudowana jest w całości z kamieni. Figurka MB została przywieziona z Kalwarii Zebrzydowskiej.

4. W Zgłobicach przy ul. Topolowej 2, na posesji Pani Anna Bułat znajduje się krzyż z metalowym wizerunkiem Chrystusa. Ufundowany został przez Rodzinę Bułatów w miejscu starszego. Przypuszczalną datą jego powstania jest 1960 r. Odnowiony ostatnio w 2002 r.

3. Kapliczka przy ul. Okrężnej.

2. W Zgłobicach przy ul. Słonecznej 42a, Jolanty i Pawła Tyka, znajduje się kapliczka z krzyżem. Na kamiennym postumencie znajduje się żeliwny krzyż z krucyfiksem. Na cokole u dołu widnieje napis: „Fundatorowie Wojciech i Agnieszka Tadlowie 1916 r.” i powyżej drugi napis: „Któryś cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami”. Odnowiona ostatnio w 2006 r.

1. W Zgłobicach przy ul. Krakowskiej (obok szkoły) znajduje się kapliczka Matki Bożej. Na kamiennym cokole widnieje napis: „Panno Łaskawa módl się za nami” i poniżej data” „1897”. Figurka Matki Bożej osłonięta jest metalowym daszkiem. Ostatnio remontowana była w związku z przebudową i poszerzeniem drogi międzynarodowej A4 i przesunięta.

Informacje zebrali: Tomasz Lasota i Mariusz Grzywa.

Dodane przez zaklik dnia maj 09 2007 19:31:0319004 Czytań - Drukuj