W sierpniu 1990 r. rozpoczęto wykopy pod fundamenty kościoła. Projekt kościoła wykonał mgr inż. arch. Otto Schier oraz jego córka mgr inż. arch. Lilianna Schier. Obliczenia statystyczne do projektu sporządził mgr inż. Władysław Majka. Kierownictwo robót objął parafianin Józef Nawrocki a po 2 latach Franciszek Strzesak. Obowiązki inspektora nadzoru budowy podjął się pełnić parafianin inż. Waldemar Ozimek.
Kościół zbudowany jest z cegły z elementami konstrukcji z żelbetonu. Powierzchnia użytkowa wynosi 880 m2.
Na prośby parafian w miesiącach letnich w 1995 r. pierwsze Msze św. niedzielne zaczęto odprawiać w kościele. Choć nie było jeszcze dachu a warunki prowizoryczne to jednak widać było większą frekwencję na nabożeństwach niż w kaplicy. Uroczyste rozpoczęcie nabożeństw w kościele miało miejsce podczas pasterki 25 grudnia 1997 r. Na stałe opuszczono kaplicę końcem 1998 r.
Po ukończeniu budowy kościoła przystąpiono do urządzenia jego wnętrza dla potrzeb kultu. Projekt wystroju opracował i częściowo wykonał mgr Andrzej Pasoń ze Starego Sącza. Kompozycja ściany głównej prezbiterium wykonana została z ceramiki wypalanej i szkliwionej z elementami kamienia naturalnego (łupanego). Rzeźby aniołów wykonane zostały w stiukach barwionych. Gloria wokół obrazu „Ecce Homo” wykonana została z mosiądzu lanego i polerowanego. Tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu lanego, patynowanego i polerowanego ufundowane przez Alinę i Kazimierza Habów. Obok tabernakulum umieszczone są kłosy zboża.
Aranżacje ołtarzy bocznych zbudowane są z tych samych materiałów, które zostały użyte przy realizacji ściany głównej ołtarzowej. Po prawej nawie bocznej, na ścianie frontowej mieści się ołtarz z obrazem św. Brata Alberta namalowany przez parafianina Jana Gajdura w 1990 r. W nawie lewej na ścianie frontowej mieści się ołtarz z obrazem MBNP który ufundował ks. Witold Kawecki. W kaplicy bocznej znajduje się ołtarz z obrazem „Jezu ufam Tobie” namalowanym przez pana Jana Gajdura.
11 kwietnia 2009 r. w Wielka Sobotą podczas Uroczystości Wigilii Paschalnej została poświęcona nowa chrzcielnica ufundowana przez Franciszkę Ptak oraz jej wnuczkę Jolantę Jewuła i synów Marka Bogdana i Jerzego Ptak.

Obraz Ecce Homo

Ecce Homo - „Oto Człowiek”– Oryginał, olej na płótnie o wymiarach 146 x 96,5 namalowany w 1879/1880 r. Obraz ukazuje umęczonego i wyszydzanego Jezusa prezentowanego tłumowi przez Piłata. Adam Chmielowski był bardzo przywiązany do tego dzieła, które oprócz twarzy Chrystusa - nigdy nie zostało ostatecznie dopracowane. Woził je ze sobą wszędzie, często poprawiał. Rozstał się z nim ofiarowując go ostatecznie proszącemu go o to metropolicie greckokatolickiemu we Lwowie arcybiskupowi Andrzejowi Szeptyckiemu.
W kościele umieszczono wierną kopię tego obrazu, namalowaną przez mgr Agnieszkę Dziurawiec z Tarnowa. Obraz ufundowali Maria i Kazimierz Sacha.

Dzwony

We wierzy kościoła znajdują się 3 dzwony. Zostały odlane w 1995 r. przez firmę Jana Felczyńskiego z Przemyśla w tonacji durowej a poświęcona 23 czerwca 1996 r.
Napisy na dzwonach:
Albert – 500 kg
Głosem swoim będę nawoływał do miłości, dobroci i miłosierdzia Bożego. Dzwon ten w 1995 roku ufundowali parafianie Zgłobic w 150 rocznicę urodzin św. Brata Alberta gdy proboszczem był ks. Ryszard Radoń.
Zygmunt – 260 kg
Gdy usłyszysz dzwonu tego ton do modlitwy serce skłoń. Wdzięczni za Boże Błogosławieństwo dzwon ten ufundowali Anna i Stanisław Bańbor.
Stanisław – 150 kg
Głos mój niech budzi sumienia grzesznych umarłych opłakuje, żywym nadzieję zbawienia głosi. Na pamiątkę utworzenia w 1989 roku parafii św. Brata Alberta w Zgłobicach i pierwszego jej proboszcza ks. Zygmunta Warzechy dzwon ten ufundowali Anna i Stanisław Bańbor.

Organy

3 września 2007 r. nasz kościół parafialny wzbogacił się o nowe organy OPUS 25 holenderskiej firmy JOHANNUS. Przywiezione zostały z Torunia. Konsola składa się z 2 manuałów. Kontuar składa się z konsoli, manuałów, pedału i ławki – są one wykonane z litego drewna dębu. Nagłośnienie składa się z 4 kolumn.

Dodane przez zaklik dnia maj 09 2007 19:29:2922365 Czytań - Drukuj